Przemoc domowa - Aplikacja "Twój parasol"

Szanowni Państwo.

Ostatnio w swojej pracy terapeutycznej prowadzonej nie tylko w gabinecie prywatnym, ale również w trakcie prowadzenia grup dla osób doświadczających przemocy na terenie Lubina co raz częściej spotykam się z ofiarami przemocy.

Jest to temat zarówno przykry jak i niezwykle ważny, ponieważ zazwyczaj w takiej sytuacji cierpi wiele osób. Niestety niezwykle wiele osób doświadczających przemocy nigdzie tego nie zgłasza, nie wie gdzie szukać pomocy. Oprócz zgłoszeń na policję, a w związku z tym rozpoczęciem procedury niebieskiej karty, czy też uczestnictwie w grupach pomocy dla osób doświadczających przemocy powstała dodatkowa rzecz, z której możecie Państwo skorzystać.
W powstała aplikacja „Twój Parasol”. Jest to narzędzie całkowicie darmowe, które każdy może zainstalować na swojej komórce czy tablecie, niezależnie od systemu operacyjnego.
To co otwiera się po uruchomieniu aplikacji to pogląd pogody w Państwa lokalizacji (o ile wyrazicie zgodę na pobieranie danych o lokalizacji). By uzyskać dostęp do tego co „pod spodem” należy kilkukrotnie kliknąć w główną ikonkę pogodową. Dopiero wtedy wyświetla się prawdziwa treść aplikacji. Możecie tam Państwo znaleźć takie informacje jak ocena ryzyka przemocy, opis procedury niebieskiej karty. Regulacje prawne, które obowiązują w Polsce, jak rozróżnić rodzaje przemocy. Oprócz tego macie Państwo również informacja wyjaśniające dlaczego tak trudno przestać być ofiarą przemocy. To co ważne w tej aplikacji to również informacje, gdzie szukać pomocy, wsparcia lub też jak rozmawiać z osobą, która doświadcza przemocy.
Ocena ryzyka przemocy jest krótkim testem, na który odpowiadamy tak lub nie. Zawiera stwierdzenia o tym co w stosunku do nas robi druga osoba. Jeżeli wymienione w teście zdarzenia się pojawiają – dowiadujecie się Państwo o tym, że najprawdopodobniej jesteście Państwo osobami narażonymi na przemoc.

Aplikacja ta zawiera również opcję tzw. „notatnika”, w którym zawrzeć można zdjęcia, filmy, nagrywać to co się dzieje w sytuacji domowej, wgrywać ważne informacje i pliki. Oprócz tego można skorzystać z szybkiej opcji telefonu na numer alarmowy 112 a przez to zwiększa się możliwość udzielenia pomocy.

Dodatkową opcją jest również wpisanie swoich danych osobowych i danych kontaktowych do bliskiej, zaufanej osoby – pozwoli to na wysłanie do niej szybkiego emaila z prośbą o pomoc.
Z komórek korzystamy na co dzień, powoli stają się naszymi czarnymi skrzynkami – jeśli doświadczacie Państwo przemocy warto skorzystać z tej opcji, która pozwoli uzyskać obiektywne dane.


Na co dzień towarzyszą nam telefony - warto skorzystać z dostępnych możliwości jeśli tylko tego potrzebujemy.


Irmina Wągrowska i Ewelina Chwałek